Ko praznuje ves Horjul

Horjul, 19. junij – Osemindvajset let že mineva od trenutka, ko je bilo odločeno, da bo Horjul postal samostojna občina. Vsako leto junija se občani in občanke ter številni ustvarjalci življenja v občini spomnijo tega pomembnega dne in vsega, kar je bilo od takrat ustvarjenega.

Občinski praznik je posvečen dogodku iz leta 1998, ko so se občani 21. junija na referendumu odločili za ustanovitev samostojne Občine Horjul. Ta odločitev je pomenila začetek nove poti lokalne skupnosti, ki danes uspešno razvija svojo identiteto, povezanost in skrb za kakovost življenja občanov.

Osrednje dogajanje se je začelo v Prosvetnem domu, kjer je župan Janko Prebil najprej sprejel povabljene goste. V svojem uvodnem nagovoru je pozdravil direktorico podjetja Metrel Fani Trček Gerjolj, direktorja podjetja Metrel Mehanika Gregorja Turka, ravnateljico Glasbene šole Vrhnika Dominiko Naveršnik, ravnatelja Osnovne šole Horjul Aleksandra Gubeta, nekdanja župana Danijela Fortuno in Janka Jazbeca, predsednico Gasilske zveze Horjul Mojco Jazbar, svetnice in svetnike Občine Horjul, praporščake ter druge zbrane.

V svojem govoru je poudaril pomen odločitve, sprejete pred 28 leti, ter vsega, kar je bilo od takrat v občini urejenega. Izpostavil je razvito infrastrukturo, dobro prometno povezanost z večjimi središči, možnosti zaposlitve ter dobro sodelovanje z vaškimi odbori in lokalnimi društvi.

»Veliko investicij je bilo izpeljanih v preteklih letih, pripravljajo pa se tudi novi projekti: vlaganja v cestno infrastrukturo, obnova šolske kuhinje in hiše Kristine Brenkove. V zadnji fazi priprav na razpis za izbiro izvajalca je tudi kolesarska povezava od Ljubgojne do Vrzdenca. Želim si še naprej dobro sodelovati z vsemi, ki si želijo napredka na vseh področjih,« je poudaril župan.

V nadaljevanju nagovora je osvetlil tudi lepoto domačega okolja: »Naša okolica in narava sta še zelo dobro ohranjeni, tukaj se splača živeti in odraščati.« Dodal je, da si občina prizadeva prisluhniti društvom in se veseli uspehov, ki jih občani dosegajo na športnem, kulturnem in drugih področjih. Ob koncu je vsem zaželel prijetno praznovanje občinskega praznika, lep dan državnosti ter lepe, tople poletne dni.

Uvodnemu sprejemu je sledil kulturni program, ki ga številni obiskovalci vsako leto nestrpno pričakujejo. Za nepozaben večer so poskrbeli učenci in mentorji Glasbene šole Vrhnika, oddelek Horjul, ki so z muzikalom Anne in Mary znova navdušili občinstvo. Muzikali so v Horjulu že postali prava tradicija in pomemben del praznovanja občinskega praznika. Tudi letošnja predstava je dokazala, koliko ustvarjalnosti, predanosti in glasbenega znanja premorejo mladi domači ustvarjalci, ki vedno znova napolnijo dvorano in navdušijo obiskovalce. Čeprav so nekateri muzikal že videli, so bili tudi tokrat navdušeni nad njegovo zgodbo in izvedbo.

Po zaključku uradnega dela se je praznovanje preselilo na občinski trg, kjer se je zbralo veliko število občanov. Ob pogostitvi, klepetu in druženju se je trg hitro napolnil ter zaživel v prazničnem utripu. Za dobro voljo in prijetno glasbeno popestritev je poskrbel ansambel Mihe Trčka.

Poln občinski trg, nasmejani obrazi in prijetno druženje so še enkrat pokazali, da občinski praznik ni le obeležitev zgodovinskega dogodka iz leta 1998, temveč predvsem praznik ljudi. Praznik vseh, ki soustvarjajo življenje v Horjulu, ohranjajo njegovo povezanost in s svojim delom prispevajo k razvoju občine. Prav zato občinski praznik ostaja ena najlepših priložnosti za srečanje, druženje in skupno praznovanje dosežkov lokalne skupnosti.


Irena Pfundner