Društvo upokojencev Vrhnika je tudi letošnje leto za svoje člane organiziralo letovanje v Rabcu. Z avtobusom smo se peljali čez Črni Kal, na mejni prehod Sočerga in se ustavili v Buzetu. To je majhno istrsko mesto, ki leži na 150 m visokem hribu nad dolino reke Mirne. Buzet je znan po »mestu tartufov«. Lokalni vodnik nam je razkazal stari del mesta in njegove znamenitosti. Mesto je bilo nekoč kot trdnjava in so še danes vidni ostanki starega obzidja. Njegove ozke tlakovane ulice so nas peljale do mestnih vrat iz 16. stoletja, vodnjaka in cerkve svetega Jurija. Z vrha je čudovit razgled na okoliške hribe in po dolini reke Mirne. Po ogledu nas je pot vodila do Labina in naprej do Rabca. Namestili smo se v hotelu s štirimi zvezdicami, imeli polpenzion in sobe s pogledom na morje. Z balkonov je bil čudovit razgled po samem mestu, na bazene, kamp, morje, v daljavi pa se je bohotil otok Cres. Rabac je zelo urejen letoviški obmorski kraj. Znan je po kristalno čisti vodi in prodnatih plažah. Za urejenost samega kraja je bil že večkrat nagrajen z modro zastavo na Hrvaškem. Urejene sprehajalne poti so zasajene z bujnim zelenjem, palmami, oljkami in barvitimi grmovnicami. Posajenih je več sto dišečih stebelnih vrtnic, ki med seboj tekmujejo po lepoti, barvi in čudovitem vonju. Organiziran je bil sprehod po samem mestu, opazovali smo tudi čudovito obalo z majhnimi zalivi. Nekateri pohodniki so odšli po poučni markirani poti do Labina in si ogledali znamenitosti starega dela mesta. S samega vrha je prekrasen pogled na zaliv Rabac in Cres. Organizirana je bila tudi jutranja telovadba tik ob morju, za katero je poskrbela naša članica Milena. Med letovanjem smo z ladjo odpluli na otok Cres. Med plovbo smo se za kratek čas ustavili v Valunu, nato pa nadaljevali pot do mesta Cres. Na ladji so nas postregli z okusnim kosilom in pijačo. V mestu nas je čakal lokalni vodnik in nam razkazal znamenitosti starega dela mesta, kar je bilo vredno ogleda. Zadnji dan je bilo po večerji krajše družabno srečanje. Vsak je prejel droben spominček, ki nas bo spominjal na naše letovanje. Naslednji dan po zajtrku nas je pot vodila ob obali do Reke, čez mejni prehod Jelšane v Slovenijo in naprej proti domu. Z lepimi vtisi in spomini smo srečno prispeli domov. Imeli smo se lepo in upamo, da bo naslednje leto ravno tako. Zapisala: Olga Skvarča Slike: Kržmanc Stane in Andrej Verbič
Letovanje v Rabcu















