Predstavitev knjige Duhodnevnik v Črnem Vrhu

V nedeljo, 15. junija, je v Črnem Vrhu potekala predstavitev knjige Duhodnevnik: vodnik za krščansko meditacijo – 7 tednov na poti s Svetim Duhom, ki jo je po zapiskih pokojnega črnovrškega duhovnika Marijana Arharja uredila Helena Reberc. Dogodek se je odvijal v zadnji Arharjevi župniji in pritegnil številne obiskovalce, ki so z zanimanjem prisluhnili predstavljenim zgodbam, pričevanjem in ozadju nastanka knjige.

Knjiga Duhodnevnik je nastala na osnovi osebnih zapiskov Marijana Arharja, ki jih je pisal še kot bogoslovec. Gre za duhovni dnevnik, ki bralca vodi skozi 49 dni meditacije in razmišljanja v sožitju s Svetim Duhom. Poleg Arharjevih zapisov je urednica knjige dodala še svoje duhovne spodbude, svetopisemske odlomke in prostor za osebne zapise. Knjiga je izšla pri Založbi Emanuel in je zasnovana kot osebni vodnik po krščanski meditaciji.

Helena Reberc je po pričevanjih ljudi, ki so ji pripovedovali o izjemnem vplivu pokojnega duhovnika, najprej napisala knjigo Pokliči me, ki opisuje njegovo življenje in zbrana pričevanja tistih, ki jim je Arhar pomagal opustiti zasvojenosti, prebroditi življenjske stiske in duhovne krize. Med raziskovanjem njegovega življenja je v črnovrškem župnišču odkrila še njegove duhovne zapiske, kar jo je spodbudilo k nastanku Duhodnevnika.

Svoje pričevanje je na dogodku z obiskovalci delila Neja Miklavčič Curk, mati šestih otrok. Povedala je, da je Arhar pomembno vplival na njeno družino, ki je v mladosti zašla v vpliv gibanja New Age. Skupaj s starši so obiskali duhovnika Arharja, ki je zanje molil in jim pomagal najti pot k Bogu. Njegova duhovna podpora je družino zaznamovala za celo življenje. Neja Miklavčič je poudarila, da je življenje z Bogom vir notranjega miru in poguma za soočanje z vsakodnevnimi izzivi.

Zdenka Sušec je ob tej priložnosti spregovorila o osebnosti gospoda Arharja. Opisala ga je kot zelo skromnega in ponižnega duhovnika, ki ni želel pozornosti. Kljub temu pa je njegovo delo močno zaznamovalo številne ljudi. Mnogo njegovih župljanov sploh ni vedelo, da je bil tudi eksorcist. Živel je preprosto, v manjših farah, in svoje življenje posvetil tihemu služenju Bogu in ljudem. Po njenih besedah njegov vpliv traja še danes – preko njegovih zapisov, osebnih stikov in preko ljudi, ki so ga poznali in o njem pričujejo naprej.

Marijan Arhar se je rodil leta 1951, bil posvečen za duhovnika in je večino svoje službe opravljal v manjših slovenskih župnijah. Posebno znan je bil po svoji duhovni poglobljenosti, molitvi in duhovnem spremljanju ljudi v težkih življenjskih stiskah. Bil je globoko predan Bogu in Cerkvi, a vselej z veliko skromnostjo in preprostostjo. Tisti, ki so ga poznali, se ga spominjajo kot človeka, ki je znal poslušati, svetovati in moliti za druge – in to ne le v besedah, ampak predvsem v dejanjih.

Predstavitev knjige je obiskovalcem ponudila dragocen vpogled v življenje in duhovnost gospoda Marijana Arharja, hkrati pa spodbudila k razmisleku o veri in osebni molitvi.

M.D.

Foto: Špela Pogačnik