Komunalno podjetje Vrhnika z dobičkom

Pred dvema letoma je vodenje Javnega podjetja Komunalno podjetje Vrhnika prevzel dr. Boštjan Aver. Podjetje tedaj ni bilo v najboljši kondiciji, saj je leto 2024 zaključilo z izgubo. Novi direktor je takoj uvedel varčevalne ukrepe: zmanjšali so število zaposlenih iz 90 na 80, znišali so stroške odvoza bioloških odpadkov in odpadnega blata. Prvega januarja 2025 so morali zaradi slabe likvidnosti prilagoditi cene storitev, saj je podjetje imelo komaj še za plače.
Po dveh letih je zgodba povsem drugačna. Revidirano poročilo za leto 2025 kaže 251 tisoč evrov dobička. Tudi letošnje leto bo po besedah direktorja Averja podobno uspešno. V prid pozitivnemu trendu govori tudi nedavni dogovor z novim prevzemnikom mešanih komunalnih odpadkov, po katerem se je cena storitve znižala iz 317 na 264 evrov na tono (16-odstotna pocenitev) brez prevoza. Kot je napovedal direktor Aver, bodo to pocenitev občani občutili na položnicah. Za štiričlansko družino se bo strošek odvoza mešanih komunalnih odpadkov znižal za en evro na mesec. Znižanje bo upoštevano že na julijski položnici (izdana za mesec junij). »Če smo imeli 1. januarja 2025 komaj dovolj denarja za plače, imamo zdaj 0,5 milijona evrov likvidnosti na mesec,« je poudaril Aver.

Župan Daniel Cukjati je pohvalil delo komunalnega podjetja, predvsem pa njegovo razumevanje temeljne vloge – da mora delovati v korist občanov. Prav v tem duhu gre razumeti tudi odločitev vseh treh županov in komunale o uvedbi pobiranja zabojnikov za embalažo od vrat do vrat, ki je predvidena jeseni.

Gašper Tominc